O mnie

Mam na imię Filip. Od 12 lat jestem analitykiem, choć sam przedmiot moich analiz na przestrzeni lat się zmieniał.

Na początku, po 5 latach studiów informatycznych na Politechnice Poznańskiej uzyskałem tytuł mgr inż. i zostałem programistą. Świat algorytmów był dla mnie fascynujący, a możliwość łączenia pasji z dobrze płatną pracą była dodatkowym plusem.

Z czasem coraz mocniej zacząłem się interesować tworzeniem modeli statystycznych pozwalających prognozować pewne zjawiska, głównie w świecie ekonomii. Modele te pozwalały określać np. czy dana osoba zgłaszająca chęć wzięcia pożyczki jest godna zaufania. Aby odpowiedzieć na to pytanie należało prześledzić dużą ilość informacji dotyczących pożyczek z przeszłości i sprawdzić czy osoby, które okazywały się godne zaufania, prezentowały pewne wspólne parametry, które jednocześnie odróżniałoby je od osób, które pożyczki nie spłaciły.

Mój kolejny życiowy przystanek przenosił tego typu analizy na potrzeby oceny kondycji finansowej i atrakcyjności inwestycyjnej spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Zajęcie to idealnie wpasowało się w moją chęć opisu otaczającego mnie świata językiem matematyki. Sielanka trwała do czasu złapania kontuzji.

Sport był i jest ważną częścią mojego życia, więc okres moich własnych problemów ortopedycznych, który napotkałem na tym etapie życia, odcisnął się na mojej psychice. Dziś problemy te są już tylko wspomnieniem, jednak odegrały one znaczącą rolę w przewartościowaniu mojego patrzenia na świat. Zacząłem szukać sposobów na wykorzystanie moich analitycznych umiejętności mniej w świecie bezosobowych liczba, a bardziej w świecie związanym z ludzkim ciałem. Tak poznałem biomechanikę.

Biomechanika to dziedzina nauki patrząca na ludzkie ciało przez pryzmat ciągów przyczynowo skutkowych. Tak samo jak silnik wprawiający pojazd w ruch, musi odegrać w swoim wnętrzu własną symfonię niewidocznych dla oka przyczyn i skutków, tak nasze ciało aby się poruszyć musi zrobić to samo. Takie spojrzenie otwiera możliwości tłumaczenia mechanizmów powstawania kontuzji, a przede wszystkim pokazuje, że duża część kontuzji nie przydarza nam się tak po prostu, tylko jest skutkiem pewnych długoterminowych zaniedbań.

Im bardziej wczytywałem się w kolejne badania naukowe tłumaczące biomechaniczne zależności naszego ciała, tym bardziej czułem, że mówią do mnie znanym mi językiem modeli statystycznych, pozwalających np. określać parametry naszego ciała zwiększające ryzyko kontuzji. Dokładnie tak jak przy ocenie wiarygodności potencjalnego pożyczkobiorcy, tu także na podstawie danych z przeszłości możemy określać, czy osoby borykające się z bólem i kontuzjami wykazują pewne wspólne parametry i czy parametry te odróżniają ich od osób niedotykanych przez kontuzje.

Widząc, że jest to dziedzina, w której moje wcześniejsze doświadczenia życiowe mogą sporo wnieść postanowiłem pójść w tym kierunku. Obecnie jestem w trakcie zdobywania tytułu mgr fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Moim celem jest stworzenie miejsca, w którym osoby borykające się z kontuzjami / bólem będą mogły znaleźć wytłumaczenie przyczyn swoich dolegliwości oraz możliwość ukierunkowanej pracy nad ich zniwelowaniem.

W tym celu jestem w trakcie tworzenia laboratorium biomechaniki, które do pomocy w realizacji celu zaprzęgnie możliwości współczesnej technologii. Więcej o samym laboratorium biomechaniki możesz przeczytać tutaj.

Na tym blogu będę dzielił się zdobywaną wiedzą, przemyśleniami, ciekawymi badaniami naukowymi. Jeśli masz ochotę śledzić moje poczynania, zapisz się poniżej na powiadomienia o nowych postach.